Bishop Matthew F. Ustrzycki, V.G., D.D.  1985 - 2007

 

Bishop Matthew F. Ustrzycki, V.G., D.D.
Credit: Bochsler Studios Photography

 Bishop Matthew F. Ustrzycki was the Auxiliary Bishop for the Diocese of Hamilton under Bishop Tonnos. He was born in St. Catharines on 25 March 1932 and ordained as a priest for the Diocese of Hamilton on 30 May 1959. On 10 May 1985 he was appointed Auxiliary Bishop for Hamilton and Titular Bishop of Nationa. He retired on 1 June 2001 but continues to serve the Diocese as Auxiliary Bishop Emeritus.

Bishop Bergie →